By słuchać, przyjąć i wypełniać

 

Czy wystarczy słuchać Jezusa w życiu? Z Ewangelii Mateusza wynika, że to nic nie da. Trzeba usłyszeć słowa, przyjąć je i wypełnić. Wtedy rozpocznie się życie według Ewangelii. 

Zobaczmy te trzy etapy w poznaniu słowa Bożego:

  • słuchać – by to zrobić w swoim codziennym życiu, trzeba się wyciszyć, skupić i nastawić na słuchanie.
  • przyjąć – jest to akceptacja słowa które może mnie podnieść na duchu, ale również pokazać moje wady, zwrócić mi uwagę. Przyjęcie słowa pozwala iść w stronę doskonalenia siebie.
  • wypełniać – słowo, które usłyszałem i przyjąłem, zaczynam wprowadzać w życie; z teorii staje się ono praktyką.

Te etapy zrealizowane i niezrealizowane w życiu pokazuje Jezus w przypowieści. Człowiek, który buduje na piasku to ten, kto słucha, ale nic z tym nie robi. My wszyscy wiemy dokładnie jak żyć, czego unikać, co wybierać, znamy przykazanie miłości bliźniego, znamy przykazania Boże, bo wiele razy słyszeliśmy o tym w Ewangelii. I aż ciśnie się na usta pytanie: I co z tego? 

Kila, kilkanaście lub kilkadziesiąt już lat słyszysz słowo Boże, ale zazwyczaj na tym etapie wszystko się kończy. Dzisiaj jest dzień zmiany stylu życia. Warto byś podjął decyzję, że chcesz przyjąć słowo Boga w całej Jego pełni – w tym, gdzie zwraca ci uwagę, gdzie cię gani i w tym jak cię podnosi z grzechu, i żebyś zaczął te słowo wypełniać w życiu, chciał wprowadzić je w każdą sferę codzienności – w słowa, gesty, zachowanie. To znaczy budować na skale. Może spadać deszcz niepokoju, mogą wzbierać potoki kłopotów, zrywać się wichry tragedii, rzucać się na twoje życie i ono nie runie, nie będzie zniszczone, bo na skale będzie utwierdzone.

 

POMYŚL:

  1. Czy wypełniam swoim życiem Ewangelię?
  2. Jaki jest fundament mojego życia – piasek czy skała?
  3. Czy podejmuję dzisiaj decyzję o swoim nawróceniu?